Plakalı Eşanjör

Plakalı Eşanjör Nedir?
Aynı veya farklı özelliklere sahip iki akışkan arasında birbirine karışmaksızın,hızlı ve yüksek etkinlikte ısı transferi gerçekleştirebilen ekipmanlardır. Kullanım alanlarına göre contalı,lehimli ve çelik kaynaklı olmak üzere 3 tip plakalı eşanjör bulunmaktadır. En yaygın kullanılan eşanjör tipi contalı tip eşanjörler olduğundan,bu eşanjör tipi genellikle plakalı eşanjör olarak isimlendirilir.

Plakalı Eşanjörü oluşturan parçalar ve çalışma şekli

Akışa yön veren ve sızdırmazlığı sağlayan özel conta yapısı sayesinde , eşanjör içerisine giren akışkanlar birbirlerine karışmadan etkin bir biçimde ısı transferi gerçekleştirirler. Kırmızı renk li akış birincil yada primer devre olarak ; mavi renkli akış ikincil yada sekonder devre olarak isimlendirilir.

Plakalı Eşanjör Seçimi ve boyutlandırılması için gereken bilgiler

TRANSFER EDİLECEK ISI MİKTARI……………kCal/h

PRİMER DEVRE / SEKONDER DEVRE

Akışkan cinsi…………………………………………..

Akışkan debisi………………………………………..m³/h

Giriş sıcaklığı………………………………………….°C

Çıkış sıcaklığı………………………….……………….°C

İzin verilen azami basınç kaybı………………….mSS

Azami işletme basıncı……………..………………..bar

Azami işletme sıcaklığı…………..…………………°C

Plakalı Isı Eşanjörler Genel Özellikleri :

Her Göreve Hazır : Ürün programımızda , farklı uzunluk,kanal derinliği ve kanal açısına sahip plakalar bulunmaktadır.Bu sayede ısı değiştirici,istenilen görev koşullarına tam uygunluk sağlayacak şekilde tasarlanabilir ve istenilen ısı iletim görevini yerine getirirken , aynı zamanda izin verilen basınç düşümünden de olabildiğince faydalanır.Bu da en optimal fiyatlandırmayı mümkün kılar.
Uygun Fiyata yüksek kalite : Plakalı ısı değiştirici sağlamaış olduğu yüksek verim ve performans ile en optimal fiyatlarla siz değerli müşterilerinin yanındadır.
Uzun Ömür : Yapısında kullanılan korozyona dayanıklı malzemeler,yüksek türbilanslı akış ve plaka yüzeylerinin pürüzsüzlüğü sayesinde kirlenme,kireçlenme,korozyon ve erozyon en az seviyeye düşürülmüştür.Derin basılmış conta kanalları contanın daha iyi desteklenmesini,üst kısmı konik conta yapısı da sıkıştırma kuvvetinin conta ekseninde en üst değere ulaşmasını sağlar.Bu tip contaların sızdırmazlık ve darbelere karşı dirençleri oldukça fazladır ve problemsiz bir işletma sağlar.
1°C Sıcaklık Farkı? Çok Kolay: Sağladığı tam ters akış sayesinde,akışkan sıcaklıklarının birbirine çok yakın olduğu uygulamalarda bile ideal bir çözüm oluşturur.
Küçük-Hafif ama güçlü : Düşük ısı iletim yüzey alanının sağladığı kompakt yapı sayesinde,çalışma ağırlığı ve montaj hacmi,aynı görev için tasarlanmış borulu ısı değişiriciye nazaran çok daha azdır.Bu sayede çok kısıtlı alanlara yerleştirilebildiği gibi,nakliye ve montaj giderlerinden de tasarruf sağlanır.
Mükemmel Refleksler : Plakalı ısı değiştiriciler,düşük akışkan hacminin sağladığı kısa tepki süresi sayesinde,kullanıcılarına sistemleri daha iyi kontrol etme olanağı verir.
Akıllı Conta : Contalarda meydana gelebilecek herhangibir hasardan dolayı akışkanların birbirine karışma riski,kullanılan conta sistemi sayesinde tamamen yok edilmiştir.Şöyle ki ; bir akışkanı sınırlayan contanın diğer tarafında kesinlikle diğer akışkan bulunmaz.Contanın diğer tarafı,üzerindeki özel kanallar sayesinde (mavi ve kırmızı okların plakayı kestiği noktalar) , dış ortama açıktır.Bu sayede , conta hasarı durumunda akışkan diğer devre akışkanının bulunduğu kanallara değil her zaman cihazın dışına doğru olur ve hasarın oluştuğu bölgeyi dışarıdan tespit etmek kolaylaşır.
İşletmeci Dostu : Plakalı ısı eşanjörü gerektiğinde kolaylıkla tüm parçaları sökülerek demonte hale getirilebilir.Bu sayede plaka yüzeylerinde kullanıma bağlı olarak oluşan kireçlenmeler temizlenir veya sıkıntılı tüm parçalar değiştirilebilir.

Plakalı Isı Eşanjörlerinin Kullanım Alanları :
İlk olarak süt pastörizasyonu ile kullanılmaya başlanan plakalı eşanjörler günümüzde tüm endüstri ve bina uygulamalarında çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.Isı transfer edebilme özelliği yanında devre ayırıcı ve basınç kırma özellikleriyle de sistemlerin vazgeçilmez bir ekipmanı olmaktadır.

Bölgesel Isıtma veya soğutma uygulamaları
Serbest Soğutma ve soğutma kulesinin sistemden ayrılması gereken tüm uygulamalar
Jeotermal ısıtma
Yüksek yapılarda ısıtma ve soğutma sistemlerinde basınç kırıcı olarak çalışması
Kullanma sıcak suyunun hazırlanması
Yüzme havuzlarının ısıtılması uygulamaları
Yağ soğtma uygulamaları
Endüstriyel ısı geri kazanım uygulamaları
Fosfatlama,anodlama,pasivasyon,dekapaj,yağ alma ve metal kaplama solüsyonu ısıtma uygulamaları
Kojenerasyon ile ısıtma soğutma uygulamaları
Gıda ve hijyenik uygulamalar
Denizcilik uygulamaları
Plakalı Isı değiştiriciler, müşterilere – özel yapı teknolojisi uygulamalarından otomotiv sektörüne ve genel endüstriyel kullanımlara, gıda işleme süreçlerinden kimyasal madde ve ilaç endüstrisindeki özel uygulamalara kadar -geniş bir yelpazede en yüksek teknolojiyi, verimliliği ve kullanım kolaylığını sunmaktadır.

Plakalı Isı değiştiriciler, her türlü görev için en mükemmel çözümü sunabilen geniş plaka programı, ergonomiyi ve güvenliği esas alan tasarımı ve yapısındaki görünür kalite ile öne çıkar. Bu kalite de kendisini uzun kullanım ömrü, ekonomik ve sorunsuz işletim, düşük tamir ve bakım giderleri ile kanıtlar.

kalitesi ve güvencesi ile, klasik tip contalı ısı değiştiricilerin yanı sıra, özel nitelikli görevlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş, özellikli tasarıma sahip plakalı ısı değiştiriciler de temin edilmektedir.

Plakalı Isı değiştiriciler, siz müşterilerine organizasyonumuzun hızlı ve güvenilir satış öncesi ve satış sonrası hizmet garantisinin yanısıra, teknik servis ve yedek parça güvencesi ile birlikte sunulmaktadır.